Witamina E
Witamina E jest jednym z głównych antyoksydantów w organizmie. Zapobiega ona utlenianiu witaminy A, kwasów tłuszczowych i szeregu innych produktów, uniemożliwiając tym samym powstawanie wolnych rodników – związków bardzo toksycznych dla organizmu.  Zapobiega rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych i obniża podwyższony poziom lipidów w surowicy krwi.
Ponadto, jako aktywator szeregu układów enzymatycznych, witamina E bierze udział w procesach oddychania komórkowego, odtruwania organizmu, przyswajania tlenu przez erytrocyty oraz produkcji substancji przeciwzakrzepowych dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstania schorzeń naczyń krwionośnych.
U mężczyzn witamina E jest niezbędna do prawidłowej produkcji spermy i jest wykorzystywana w leczeniu męskiej bezpłodności.
Witamina E, współdziałając z innymi antyoksydantami wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zmian nowotworowych.
Niedobór witaminy E w diecie prowadzi do zaburzenia pracy mięśni, rogowacenia skóry i gorszego gojenia się ran a także do zaburzeń neurologicznych, bezpłodności, pogorszenia wzroku oraz do zmian patologicznych w obrębie układu krwionośnego.
Nadmiar witaminy , który występuje rzadko i jest z reguły spowodowany długotrwałym przyjmowaniem suplementów witaminowych, może prowadzić do bólów głowy, osłabienia mięśni a także zaburzeń widzenia. 
Do głównych źródeł witaminy E zaliczamy oleje roślinne, migdały, orzechy, masło, jaja oraz mleko.

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f