Aktywność witaminy A wykazuje szereg związków strukturalnie podobnych. Do tej grupy należy retinol i jego pochodne, beta karoten i karotenoidy.
Witamina A reguluje procesy widzenia, wpływa na wygląd skóry. Ponadto reguluje syntezę białek, tłuszczów i hormonów tarczycy. Stymuluje prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych żołądka, przewodu pokarmowego, śluzówki nosa i gardła a także poprawia odporność organizmu.
Niedobór witaminy A powoduje kurzą ślepotę, zahamowanie wzrostu, suchość i szorstkość skóry, bark apetytu, infekcje i stany zapalne w obrębie jamy ustnej, pogorszenie stanu włosów i paznokci nasilanie się uczucia zmęczenia a nawet spadek libido.
Jak widać podaż witaminy A jest bardzo istotna, jednak należy zadbać także o to, żeby nie doprowadzić do nadmiaru tej witaminy, gdyż kumuluje się ona w organizmie.
Zbyt wysokie stężenie witaminy A prowadzi do zwiększonej powiększenia wątroby oraz śledziony drażliwości, suchość skóry i jej żółcenie, krwawienie z dziąseł oraz brak apetytu.
Do dobrych źródeł pochodnych witaminy A należy tran, żółtko jajek, wątroba, ser żółty, natka pietruszki, marchewka, dynia, mango, morele, szpinak i masło.
Obecność tłuszczu zwiększa przyswajanie witaminy A.