Cukrzyca
Cukrzyca jest to choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny -  hormonu wydzielanego przez komórki beta trzustki.

Do głównych objawów cukrzycy należy hiperglikemia czyli zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi.

Cukrzycę rozpoznajemy w sytuacji gdy:

•    Stężenie glukozy we krwi, na czczo jest wyższe niż 125 mg%
•    Stężenie glukozy we krwi, w dwie godziny po posiłku jest wyższe niż 200 mg%

Wyróżniamy następujące typy cukrzycy:

•    Cukrzyca typu I – inaczej insulinozależna, wynika z zaniku lub zniszczenia komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za wydzielanie insuliny. Jedyną metodą leczenia jest w takim przypadku podawanie insuliny.

•    Cukrzyca typu II – inaczej insulinoniezależna, w jej przypadku przyczyny nie stanowi brak insuliny ale jej nieprawidłowe działanie, oporność tkanek na jej działanie. U podstawy wystąpienia cukrzycy typu II leży najczęściej otyłość, nieprawidłowy sposób odżywiania się oraz brak aktywności fizycznej. Leczenie opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety oraz redukcji masy ciała. Dopiero przy zaniedbaniu diety i zaostrzeniu choroby konieczna jest insulinoterapia. Około 85% pacjentów chorujących a cukrzycę cierpi na II typ cukrzycy.
•    Cukrzyca ciężarnych – wykryta pierwszy raz podczas trwania ciąży i trwająca do momentu urodzenia dziecka. W przypadku wystąpienia tego typu cukrzycy konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem oraz z dietetykiem. Konieczna jest odpowiednia dieta i niejednokrotnie leki hipoglikemizujące. W przypadku kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążowa wzrasta zagrożenie wystąpienia tej choroby w późniejszym okresie. 

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f