Słodycz naturalna czy słodycz sztuczna?

Większość z nas lubi słodki smak. Niestety nasze uwielbienie dla cukru i słodyczy często prowadzi do niekontrolowanego ich spożycia, co z kolei skutkuje nadmiarem kilogramów. Odchudzając się dla odmiany sięgamy po prawie bezkaloryczne słodziki. Warto poznać właściwości zarówno cukru jak i dietetycznych środków słodzących, by świadomie wybierać między produktami, których używanie ma realny wpływ na nasze zdrowie.

Cukier


Cukier to kryształki sacharozy, które otrzymujemy z naturalnie słodkich roślin. Pierwszy cukier powstał z trzciny cukrowej w Indiach. Czasy Rzymskich podbojów przyniosły cukier Europie. Na początku stanowił on środek przeznaczenia medycznego min. leczono nim bóle głowy. Ze względu na jego słodki smak cukier powoli wkradał się również do kuchni zastępując popularny miód. Potem pojawił się cukier z buraka cukrowego, który również zaczął odgrywać nie małą rolę w menu człowieka XIX wieku.

Obecnie cukier jest obwiniany za powstanie epidemii otyłości. Jest to związane z kaloriami (100 g cukru to 400 kcal), ale także z wahaniami glukozy we krwi po spożyciu pokarmów słodkich, które utrudniają znacząco kontrole apetytu. Przykładem obrazującym wpływ ilości cukru na częstość występowania otyłości są Stany Zjednoczone, kraj będący największym producentem słodyczy. 2/3 społeczeństwa USA ma nadwagę lub otyłość.

Aby nie mieć problemów z nadmierną wagą i zdrowiem zaleca się spożywać około 50 g sacharozy dziennie. Obrazowo stanowi to około 8 płaskich łyżeczek.

Jakie spotykamy rodzaje cukru?

  • biały krystaliczny powstający z buraków cukrowych
  • kandyzowany - otrzymywany przez podgrzewanie kryształków cukru białego w wyniku, czego nabiera on karmelowego smaku i brązowej barwy
  • trzcinowy zwany brązowym cukrem
  • cukier otrzymywany z trzciny cukrowej o słodko-cierpkim smaku. W Polsce cukier ten jest droższy niż biały. Od białego różni się tym, że zawiera związki mineralne takie jak: wapń, fosfor, magnez, potas i żelazo.

Niewątpliwą zaleta cukru jest jego naturalność. Jest także tani i szeroko dostępny.
Niestety jego nadmierne spożycie sprzyja otyłości i cukrzycy, powoduje wzrost poziomu trójglicerydów we krwi, a także zwiększa podatność na infekcje drożdżakami i pleśniami. Jeśli nasze pożywienie będzie bogate w wysokoprzetworzone słodkie pokarmy może nam brakować niezbędnych składników spożywczych, witamin i minerałów.


Słodzik


Słodzik natomiast to naturalne lub syntetyczne związki charakteryzujące się słodkim, często znacznie bardziej od samego cukru, smakiem. Do naturalnych słodzików zaliczamy m.in. taumatynę i neohesperydynę dc. Do półsyntetycznych substancji słodzących zaliczamy poliole- związki pochodzące od cukrów m.in. sorbitol, izomalt, maltitol, laktitol. Ich słodycz jest mniejsza niż sacharozy. Do syntetycznych słodzików zaliczamy powszechnie znany as partam, acesulfam K, cyklaminian sodu i wapnia, sacharynę, sacharynian sodu, potasu lub wapnia. Pierwszy wspomniany stanowi połączenie dwóch aminokwasów. Jest prawie 180 razy bardziej słodki od sacharozy. Część badań wykazała, że może mieć on szkodliwy wpływ na zdrowie jednak obecnie wśród środków słodzących to właśnie aspartam ma jedna z najwyższych norm spożycia w dawce dziennej. Acesulfam z kolei jest 200 razy bardziej słodki od sacharozy. Jest to związek siarkowy, jego ilości występujące w produktach są bezkaloryczne.

Do niewątpliwych zalet słodzików możemy zaliczyć to, że obniżają wartość energetyczną produktu w stosunku do tradycyjnego, mogą być spożywane przez osoby chore na cukrzyce, nie powodują próchnicy zębów, niektóre z nich wzmacniają owocowy smak produktu.
Niestety niektóre badania wykazały, że mogą one mieć niekorzystny wpływ na zdrowie (w tym działanie kancerogenne).
Co więcej użycie określenia, light wobec produktów zawierających słodzik może być niezwykle mylące.
Są bowiem produkty, które mimo, iż nie mają kalorii pochodzących z sacharozy (są słodzone np. acesulfamem K) zawierają dużo tłuszczów, co sprawia, że mają dużą wartość kaloryczną. Oznacza to, że nie powinniśmy sugerować się określeniem light i bez umiaru spożywać „lekkiej” żywności.

Warto dobrze rozważyć "za" i "przeciw", gdy będziemy mieli okazję wybierać między naturalną słodyczą a „tylko jedną kalorią”.


źródło: mgr Marzena Rojek, dietetyk

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f