Schudnąć z Nordic Walking

Wśród różnych form aktywności największą karierę w ostatnich latach zrobił Nordic Walking. Widok ludzi maszerujących z kijkami, kiedyś wyśmiewanych, dziś nikogo już nie dziwi. Przeciwnie, Nordic Walking przebojem zdobył rzesze zwolenników nie tylko wśród amatorów spokojnej rekreacji, ale również wśród wyczynowych sportowców.

Co to jest Nordic Walking?


Nordic Walking to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym. Został on zresztą wymyślony przez naukowców z Fińskiego Instytutu Sportu w Lahti jako uzupełnienie letnich ćwiczeń fińskich biegaczy narciarskich. Obecnie Nordic Walking funkcjonuje jako odrębna dyscyplina o specyficznej technice marszu.
Do uprawiania Nordic Walking potrzebne są specjalnie zaprojektowane kijki, które służą do odpychania się w czasie marszu. Kijki posiadają specjalną „rękawiczkę”, dzięki której łatwiej jest je utrzymać w dłoni i przenosić obciążenia z dolnej części tułowia. Przy zakupie należy upewnić się czy kijki rzeczywiście przeznaczone są do marszów Nordic Walking. Często bowiem mylone są, nawet przez sprzedawców, z kijami trekingowymi, które nie nadają się do stosowania techniki Nordic Walking. Kije do uprawiania Nordic Walking, chociaż podobne na pierwszy rzut oka, różnią się od kijów narciarskich czy trekingowych – muszą być proste i mieć odpowiednio wyprofilowaną wysmukłą rączkę. Jej integralną częścią jest rękawiczka ze specjalnym otworem na kciuk, w którą wsuwamy dłoń. Pozwala ona utrzymać kij w odpowiedniej pozycji, a gdy czasami podczas marszu się go puszcza – nie upada na ziemię. Zakończenie kija powinno być ostre i metalowe, dzięki czemu łatwiej  będzie wbijać się w podłoże, ale gdy maszerujemy  po asfaltowych chodnikach, pamiętajmy o nałożeniu na ostre szpikulce specjalnych gumowych nakładek, które pozwolą odbijać się od twardej nawierzchni.
Kije muszą mieć długość dopasowaną do wzrostu - ręka zaciśnięta na rączce kija zgięta w łokciu powinna tworzyć z podłożem kąt prosty. Długość kija powinna stanowić ok. 0,68 proc. wzrostu ćwiczącego.

Jak chodzić?


Technika marszu Nordic Walking jest stosunkowo łatwa do opanowania dla większości osób. Aby wykorzystać wszystkie zalety Nordic Walking i osiągnąć pożądane efekty, bardzo ważne jest jednak dokładne wykonywanie ćwiczeń, szczególnie w początkowej fazie nauki. Jeżeli opanujemy podstawową technikę marszu, wówczas uprawianie Nordic Walking sprawi wiele przyjemności i satysfakcji oraz przyniesie znakomite rezultaty w postaci wzrostu kondycji fizycznej i zachowania zdrowia.
Podczas marszu sylwetka powinna być wyprostowana, plecy proste, brzuch wciągnięty, łokcie wyprostowane. Stawiamy kroki naturalnej długości – stopy stawiamy najpierw na pięcie, potem przetaczamy przez śródstopie i odbijamy się z dużego palca. Podczas marszu poruszamy rękami naturalnie, do wysokości pępka. Ręce i nogi pracują naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. Kij wbijamy pod kątem ok. 60 stopni pod punktem ciężkości ciała. W początkowej fazie nauki odbicie następuje na linii biodra.

Co daje uprawianie Nordic Walking?


Podstawową zaletą uprawiania Nordic Walking jest uaktywnienie mięśni górnej części ciała: tułowia i ramion, które zwykle nie pracują podczas spaceru. W trakcie marszu Nordic Walking pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. W zależności od prędkości marszu oraz od osoby ćwiczącej, Nordic Walking pochłania 400 kkalorii na godzinę, podczas gdy zwyczajny chód zabiera około 280 kkalorii w tym samym czasie.
Maszerując z kijami uaktywniamy większość mięśni, usprawniamy układ krążenia i układ oddechowy. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie. Niebagatelne w naszym przypadku są również niskie koszty uprawiania tego sportu. Wystarczy para kijków i już można ruszać w teren.
Dzięki odciążeniu kręgosłupa, stawów oraz mięśni nóg, Nordic Walking doskonale nadaje się nie tylko do rekreacji, ale również szeroko wykorzystywany jest w procesie rehabilitacji. Niezwykle skuteczny jest w walce z wieloma schorzeniami takimi jak: niewydolność układu oddechowego i krążenia, wady i urazy kręgosłupa, wady postawy, osteoporoza, choroba Parkinsona i Alzheimera oraz wiele innych. Ponieważ Nordic Walking wykorzystuje najbardziej naturalną formę aktywności ruchowej człowieka, jaką jest marsz, chód i bieg. Może więc go uprawiać niemal każdy, bez względu na poziom kondycji fizycznej, płeć i wiek.
Dlatego Nordic Walking jest tak popularny wśród seniorów, osób otyłych i dotkniętych rozmaitymi schorzeniami, dla których jest często jedyną dostępną formą aktywności ruchowej. Jest to również dyscyplina bardzo „towarzyska”, bardzo chętnie uprawiana przez kobiety, mogące poplotkować w trakcie zajęć.
Nordic Walking jest jednak na tyle uniwersalny, że przynosi korzyści również ludziom bardziej wymagającym. Podobnie jak w przypadku innych powszechnych form ruchu, np. biegania czy pływania, wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Dlatego Nordic Walking jest coraz częściej stosowany jako uzupełnienie treningów zawodników z wielu dyscyplin sportowych.

źródło: Fundacja Aktywni

----
Fundacja Aktywni
00-501 Warszawa
ul. Bracka 3 m. 5
tel: (22) 839-06-11, (22), (22) 392-98-02
szkolenia@aktywni.info
www.aktywni.info
www.aktivpro.pl
Autor Post
Cykoria
Dodano 3 tygodnie temu; 26.08.2014, 00:43:43
Jest to również dyscyplina bardzo „towarzyska”, bardzo chętnie uprawiana przez kobiety, mogące poplotkować w trakcie zajęć.

A nie można by napisać "porozmawiać w trakcie zajęć"? Niby szczegół, a jednak. Plotkowanie nie jest słowem neutralnym, oznacza ono mniej lub bardziej złośliwe rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości. A dlaczego te czynność przypisuje się właśnie kobietom, skoro już dawno odkryto, zmierzono i stwierdzono, że obie płcie plotkują tak samo często? Więcej refleksji życzę:)
bjlfz
Dodano miesiąc temu; 12.08.2014, 07:04:25
ルイヴィトンの革製品は品質の優良な伝統を踏襲して、創設してから、ずっと力の臻を謹んで守るのが完璧で、技術のすぐれて良い原則と信念、そして絶えず革新して、個性をあがめ尊んで、設計から生産しますまで(に)、ルイヴィトン激安更には、すべての措置の皆厳しい要求を小売りします。ルイヴィトンが皮を選んできわめて厳格だと推測して、選択して使用する各式の皮は皆最上の作だと推測して、全く新しいイタリアの設計の理念のアイデアが十分で、内包が豊富で、完璧に革製品を現代の生活に溶け込みます。

製品開発の相違は現在に市場は大衆の溶ける開発の理念から、主なはサイドオープン、ルイヴィトン激安油絵、ラインストーン、刺繍などの技術性をおして理念を開発して、財布その人に舌を鳴らしたり言い立てたり賛嘆させた手作業と技術、ルイヴィトン)一貫してあっさりしている享受する名誉を成し遂げて、業界の製品の風格の多様化の全く新しい局面を切り開きました.
Replica Watches
Dodano rok temu; 07.09.2013, 05:34:11
Swiss Best Rolex Replica Watches For Sale, Fake Rolex AAA+ ... Omega Replica Watches brand's success. Swiss omega replica watches Omega 130 countries around the world through outstanding dealers sell ...
Jonatas
Dodano 2 lata temu; 05.06.2012, 01:38:17
I climb in Spain (and speak some Spanish) so I looked at the blog. they offer a lot of ceursos! I translated a few offerings below:Basic NORDIC WALKINGintensive (3 hours)advanced (12 hours)NORDIC ALPINE in alpine terrain NORDIC WINTERin winter
Użytkownik_5533
Postów: 1
Dodano 3 lata temu; 26.04.2012, 14:38:16
Przestrzegam diety, nie jadam za dużo i tłusto Miałam nadwagę. Skuteczną metodą odchudzania okazał się ruch na świeżym powietrzu. Kiedyś chodziłam na fitness, ale mi podskakiwanie w dusznej sali i kręcenie pedałami szybko mi się znudziło. Uprawiam marsze nordic walking, zainspirowała mnie instruktorka, o której czytałam w jakimś piśmie kobiecym, trenuje gwiazdy Hollywood. Na youtube znalazłam jej film, dobrze jest mieć taką sylwetkę http://youtu.be/BwjHZhSZIfU . Zimą wędrujemy na nartach biegowych, potem do próżnej jesieni roku nordic walking. Chodzę z kijami Leki - to solidne niemieckie kije lekkie, bardzo wygodne i trwałe. Polecam dobry sklep gdzie kupiłam kije do nordic walking w sklepie www.nartybiegowe.biz.pl. (tam też kupiliśmy narty biegowe). Teraz – swoje kije dałam mamie a dla siebie kupiłam składane – mieszczą się do walizki. Sporo podróżuję a składane kijki do nordic walking mieszczą się w walizce. Nordic walking podobne jak i narty biegowe mają też bardzo pozytywny aspekt społeczno-towarzyski – poznaliśmy się z kilkoma innymi rodzinami u często wybieramy się razem.

Szybki komentarz

Autor
 
Adres e-mail
 
Treść wypowiedzi
 
Przepisz kod  

Włącz BBCode
 
Włącz emotikony
 
 
posty użytkowników niezarejestrowanych mogą pojawić się z opóźnieniem

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f