Schudnąć z Nordic Walking

Wśród różnych form aktywności największą karierę w ostatnich latach zrobił Nordic Walking. Widok ludzi maszerujących z kijkami, kiedyś wyśmiewanych, dziś nikogo już nie dziwi. Przeciwnie, Nordic Walking przebojem zdobył rzesze zwolenników nie tylko wśród amatorów spokojnej rekreacji, ale również wśród wyczynowych sportowców.

Co to jest Nordic Walking?


Nordic Walking to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym. Został on zresztą wymyślony przez naukowców z Fińskiego Instytutu Sportu w Lahti jako uzupełnienie letnich ćwiczeń fińskich biegaczy narciarskich. Obecnie Nordic Walking funkcjonuje jako odrębna dyscyplina o specyficznej technice marszu.
Do uprawiania Nordic Walking potrzebne są specjalnie zaprojektowane kijki, które służą do odpychania się w czasie marszu. Kijki posiadają specjalną „rękawiczkę”, dzięki której łatwiej jest je utrzymać w dłoni i przenosić obciążenia z dolnej części tułowia. Przy zakupie należy upewnić się czy kijki rzeczywiście przeznaczone są do marszów Nordic Walking. Często bowiem mylone są, nawet przez sprzedawców, z kijami trekingowymi, które nie nadają się do stosowania techniki Nordic Walking. Kije do uprawiania Nordic Walking, chociaż podobne na pierwszy rzut oka, różnią się od kijów narciarskich czy trekingowych – muszą być proste i mieć odpowiednio wyprofilowaną wysmukłą rączkę. Jej integralną częścią jest rękawiczka ze specjalnym otworem na kciuk, w którą wsuwamy dłoń. Pozwala ona utrzymać kij w odpowiedniej pozycji, a gdy czasami podczas marszu się go puszcza – nie upada na ziemię. Zakończenie kija powinno być ostre i metalowe, dzięki czemu łatwiej  będzie wbijać się w podłoże, ale gdy maszerujemy  po asfaltowych chodnikach, pamiętajmy o nałożeniu na ostre szpikulce specjalnych gumowych nakładek, które pozwolą odbijać się od twardej nawierzchni.
Kije muszą mieć długość dopasowaną do wzrostu - ręka zaciśnięta na rączce kija zgięta w łokciu powinna tworzyć z podłożem kąt prosty. Długość kija powinna stanowić ok. 0,68 proc. wzrostu ćwiczącego.

Jak chodzić?


Technika marszu Nordic Walking jest stosunkowo łatwa do opanowania dla większości osób. Aby wykorzystać wszystkie zalety Nordic Walking i osiągnąć pożądane efekty, bardzo ważne jest jednak dokładne wykonywanie ćwiczeń, szczególnie w początkowej fazie nauki. Jeżeli opanujemy podstawową technikę marszu, wówczas uprawianie Nordic Walking sprawi wiele przyjemności i satysfakcji oraz przyniesie znakomite rezultaty w postaci wzrostu kondycji fizycznej i zachowania zdrowia.
Podczas marszu sylwetka powinna być wyprostowana, plecy proste, brzuch wciągnięty, łokcie wyprostowane. Stawiamy kroki naturalnej długości – stopy stawiamy najpierw na pięcie, potem przetaczamy przez śródstopie i odbijamy się z dużego palca. Podczas marszu poruszamy rękami naturalnie, do wysokości pępka. Ręce i nogi pracują naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. Kij wbijamy pod kątem ok. 60 stopni pod punktem ciężkości ciała. W początkowej fazie nauki odbicie następuje na linii biodra.

Co daje uprawianie Nordic Walking?


Podstawową zaletą uprawiania Nordic Walking jest uaktywnienie mięśni górnej części ciała: tułowia i ramion, które zwykle nie pracują podczas spaceru. W trakcie marszu Nordic Walking pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. W zależności od prędkości marszu oraz od osoby ćwiczącej, Nordic Walking pochłania 400 kkalorii na godzinę, podczas gdy zwyczajny chód zabiera około 280 kkalorii w tym samym czasie.
Maszerując z kijami uaktywniamy większość mięśni, usprawniamy układ krążenia i układ oddechowy. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie. Niebagatelne w naszym przypadku są również niskie koszty uprawiania tego sportu. Wystarczy para kijków i już można ruszać w teren.
Dzięki odciążeniu kręgosłupa, stawów oraz mięśni nóg, Nordic Walking doskonale nadaje się nie tylko do rekreacji, ale również szeroko wykorzystywany jest w procesie rehabilitacji. Niezwykle skuteczny jest w walce z wieloma schorzeniami takimi jak: niewydolność układu oddechowego i krążenia, wady i urazy kręgosłupa, wady postawy, osteoporoza, choroba Parkinsona i Alzheimera oraz wiele innych. Ponieważ Nordic Walking wykorzystuje najbardziej naturalną formę aktywności ruchowej człowieka, jaką jest marsz, chód i bieg. Może więc go uprawiać niemal każdy, bez względu na poziom kondycji fizycznej, płeć i wiek.
Dlatego Nordic Walking jest tak popularny wśród seniorów, osób otyłych i dotkniętych rozmaitymi schorzeniami, dla których jest często jedyną dostępną formą aktywności ruchowej. Jest to również dyscyplina bardzo „towarzyska”, bardzo chętnie uprawiana przez kobiety, mogące poplotkować w trakcie zajęć.
Nordic Walking jest jednak na tyle uniwersalny, że przynosi korzyści również ludziom bardziej wymagającym. Podobnie jak w przypadku innych powszechnych form ruchu, np. biegania czy pływania, wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Dlatego Nordic Walking jest coraz częściej stosowany jako uzupełnienie treningów zawodników z wielu dyscyplin sportowych.

źródło: Fundacja Aktywni

----
Fundacja Aktywni
00-501 Warszawa
ul. Bracka 3 m. 5
tel: (22) 839-06-11, (22), (22) 392-98-02
szkolenia@aktywni.info
www.aktywni.info
www.aktivpro.pl
Autor Post
Pawan
Dodano 2 dni temu; 06.07.2015, 03:37:04
Who do we speak to in that moment of anugsih, that quiet time of reflection, or that exploding moment of joy? Our Father in Heaven. He is always with us and prayer is like a shared secret code. He always gets it. He never tires of it. He always understands it. Speak openly and unabashedly to your Father in Heaven and watch the power of prayer work in your life. Prayer really does change things. http://oxrrakk.com [url=http://ucxtsnpdew.com]ucxtsnpdew[/url] [link=http://gsawzxqr.com]gsawzxqr[/link]
Shirley
Dodano 4 dni temu; 04.07.2015, 07:18:48
From personal expncieere I can guarantee you that if you put your trust in God and begin a relationship with Christ Jesus, you will find the strength that you need not only to get through your present trial but to live your life with an assurance that nothing is to hard or overwhelming for you to handle. Stay in prayer and keep your eyes on the prize.James 5:16 Confess your trespasses to one another, and pray for one another, that you be healed. The effective, fervent prayer of a righteous man avails much.
Janessa
Dodano 6 dni temu; 02.07.2015, 08:52:36
I'm sheokcd that I found this info so easily. http://fnatmjohbs.com [url=http://xmejmbmky.com]xmejmbmky[/url] [link=http://rkbilge.com]rkbilge[/link]
Deepak
Dodano 7 dni temu; 30.06.2015, 11:10:27
This is a great CHEAP way to cover outlets+cords (must be noraml lamp plugs only, NO adapters or oversized plugs (even heavy extension cords). Installation was easy, but I only used these on cords/outlets that are generally left alone. They are very very VERY hard to remove, and if you put one where you need to occasionally plug in the vaccum or a fan, you WILL be sorry. If you keep this in mind though these are perfect. For other installations go with the Safety 1st adapter & plug cover or a plain outlet solution.
Ariana
Dodano tydzień temu; 30.06.2015, 02:09:51
It iѕ actually a grеаt and usfeul piece of info. аm glad that yοu јust shared this helpful information with us.Please keep us up to ԁate like this. Thank you for shаring.Fеel free to νiѕit my website; Look at my site -
zjx9588
Dodano 2 tygodnie temu; 23.06.2015, 04:48:25
jaassdd
Dodano 7 miesięcy temu; 23.12.2014, 10:03:35
marcin
Dodano 8 miesięcy temu; 25.11.2014, 23:52:29
Chciałbym być ekspertem od nordic-a ale niestety swoją zabawę zacząłem nie tak dawno. Jestem wręcz zaskoczony jak bardzo NW pomaga w redukcji wagi. Zaczynałem od 135kg 5 miesięcy temu , dieta ruch ruch ruch dieta ,tylko dzięki systematycznym treningiem co raz bliżej jestem powrotu do wagi z czasów szkoły ponadpodstawowej :) a mam już 37 lat. W tej chwili na koncie mam już -30kgi chcę jeszcze i....... już nie odpuszczę. Całą historie na bieżąco opisuje na swoim blogu na który serdecznie wszystkich zapraszam.

http://grubybiega.blogspot.com/

Technika chodzenia wcale nie jest taka łatwa jak to niektórym się wydaje ale po pewnym czasie wchodzi się we właściwy tryb i momentami nawet człowiek nie zwraca uwagi że ma kije w dłoniach ,może wiele osób może wreszcie zmieni podejście do tego sportu i nie będzie kojarzony tylko z "babciami" w parku.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w zwalczaniu zbędnych kilogramów.

Szybki komentarz

Autor
 
Adres e-mail
 
Treść wypowiedzi
 
Przepisz kod  

Włącz BBCode
 
Włącz emotikony
 
 
posty użytkowników niezarejestrowanych mogą pojawić się z opóźnieniem

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f