Schudnąć z Nordic Walking

Wśród różnych form aktywności największą karierę w ostatnich latach zrobił Nordic Walking. Widok ludzi maszerujących z kijkami, kiedyś wyśmiewanych, dziś nikogo już nie dziwi. Przeciwnie, Nordic Walking przebojem zdobył rzesze zwolenników nie tylko wśród amatorów spokojnej rekreacji, ale również wśród wyczynowych sportowców.

Co to jest Nordic Walking?


Nordic Walking to połączenie marszu z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym. Został on zresztą wymyślony przez naukowców z Fińskiego Instytutu Sportu w Lahti jako uzupełnienie letnich ćwiczeń fińskich biegaczy narciarskich. Obecnie Nordic Walking funkcjonuje jako odrębna dyscyplina o specyficznej technice marszu.
Do uprawiania Nordic Walking potrzebne są specjalnie zaprojektowane kijki, które służą do odpychania się w czasie marszu. Kijki posiadają specjalną „rękawiczkę”, dzięki której łatwiej jest je utrzymać w dłoni i przenosić obciążenia z dolnej części tułowia. Przy zakupie należy upewnić się czy kijki rzeczywiście przeznaczone są do marszów Nordic Walking. Często bowiem mylone są, nawet przez sprzedawców, z kijami trekingowymi, które nie nadają się do stosowania techniki Nordic Walking. Kije do uprawiania Nordic Walking, chociaż podobne na pierwszy rzut oka, różnią się od kijów narciarskich czy trekingowych – muszą być proste i mieć odpowiednio wyprofilowaną wysmukłą rączkę. Jej integralną częścią jest rękawiczka ze specjalnym otworem na kciuk, w którą wsuwamy dłoń. Pozwala ona utrzymać kij w odpowiedniej pozycji, a gdy czasami podczas marszu się go puszcza – nie upada na ziemię. Zakończenie kija powinno być ostre i metalowe, dzięki czemu łatwiej  będzie wbijać się w podłoże, ale gdy maszerujemy  po asfaltowych chodnikach, pamiętajmy o nałożeniu na ostre szpikulce specjalnych gumowych nakładek, które pozwolą odbijać się od twardej nawierzchni.
Kije muszą mieć długość dopasowaną do wzrostu - ręka zaciśnięta na rączce kija zgięta w łokciu powinna tworzyć z podłożem kąt prosty. Długość kija powinna stanowić ok. 0,68 proc. wzrostu ćwiczącego.

Jak chodzić?


Technika marszu Nordic Walking jest stosunkowo łatwa do opanowania dla większości osób. Aby wykorzystać wszystkie zalety Nordic Walking i osiągnąć pożądane efekty, bardzo ważne jest jednak dokładne wykonywanie ćwiczeń, szczególnie w początkowej fazie nauki. Jeżeli opanujemy podstawową technikę marszu, wówczas uprawianie Nordic Walking sprawi wiele przyjemności i satysfakcji oraz przyniesie znakomite rezultaty w postaci wzrostu kondycji fizycznej i zachowania zdrowia.
Podczas marszu sylwetka powinna być wyprostowana, plecy proste, brzuch wciągnięty, łokcie wyprostowane. Stawiamy kroki naturalnej długości – stopy stawiamy najpierw na pięcie, potem przetaczamy przez śródstopie i odbijamy się z dużego palca. Podczas marszu poruszamy rękami naturalnie, do wysokości pępka. Ręce i nogi pracują naprzemiennie: lewa noga, prawa ręka i odwrotnie. Kij wbijamy pod kątem ok. 60 stopni pod punktem ciężkości ciała. W początkowej fazie nauki odbicie następuje na linii biodra.

Co daje uprawianie Nordic Walking?


Podstawową zaletą uprawiania Nordic Walking jest uaktywnienie mięśni górnej części ciała: tułowia i ramion, które zwykle nie pracują podczas spaceru. W trakcie marszu Nordic Walking pracuje ponad 90 proc. mięśni ludzkiego ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. W zależności od prędkości marszu oraz od osoby ćwiczącej, Nordic Walking pochłania 400 kkalorii na godzinę, podczas gdy zwyczajny chód zabiera około 280 kkalorii w tym samym czasie.
Maszerując z kijami uaktywniamy większość mięśni, usprawniamy układ krążenia i układ oddechowy. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie. Niebagatelne w naszym przypadku są również niskie koszty uprawiania tego sportu. Wystarczy para kijków i już można ruszać w teren.
Dzięki odciążeniu kręgosłupa, stawów oraz mięśni nóg, Nordic Walking doskonale nadaje się nie tylko do rekreacji, ale również szeroko wykorzystywany jest w procesie rehabilitacji. Niezwykle skuteczny jest w walce z wieloma schorzeniami takimi jak: niewydolność układu oddechowego i krążenia, wady i urazy kręgosłupa, wady postawy, osteoporoza, choroba Parkinsona i Alzheimera oraz wiele innych. Ponieważ Nordic Walking wykorzystuje najbardziej naturalną formę aktywności ruchowej człowieka, jaką jest marsz, chód i bieg. Może więc go uprawiać niemal każdy, bez względu na poziom kondycji fizycznej, płeć i wiek.
Dlatego Nordic Walking jest tak popularny wśród seniorów, osób otyłych i dotkniętych rozmaitymi schorzeniami, dla których jest często jedyną dostępną formą aktywności ruchowej. Jest to również dyscyplina bardzo „towarzyska”, bardzo chętnie uprawiana przez kobiety, mogące poplotkować w trakcie zajęć.
Nordic Walking jest jednak na tyle uniwersalny, że przynosi korzyści również ludziom bardziej wymagającym. Podobnie jak w przypadku innych powszechnych form ruchu, np. biegania czy pływania, wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Dlatego Nordic Walking jest coraz częściej stosowany jako uzupełnienie treningów zawodników z wielu dyscyplin sportowych.

źródło: Fundacja Aktywni

----
Fundacja Aktywni
00-501 Warszawa
ul. Bracka 3 m. 5
tel: (22) 839-06-11, (22), (22) 392-98-02
szkolenia@aktywni.info
www.aktywni.info
www.aktivpro.pl
Autor Post
jaassdd
Dodano 6 miesięcy temu; 23.12.2014, 10:03:35
marcin
Dodano 7 miesięcy temu; 25.11.2014, 23:52:29
Chciałbym być ekspertem od nordic-a ale niestety swoją zabawę zacząłem nie tak dawno. Jestem wręcz zaskoczony jak bardzo NW pomaga w redukcji wagi. Zaczynałem od 135kg 5 miesięcy temu , dieta ruch ruch ruch dieta ,tylko dzięki systematycznym treningiem co raz bliżej jestem powrotu do wagi z czasów szkoły ponadpodstawowej :) a mam już 37 lat. W tej chwili na koncie mam już -30kgi chcę jeszcze i....... już nie odpuszczę. Całą historie na bieżąco opisuje na swoim blogu na który serdecznie wszystkich zapraszam.

http://grubybiega.blogspot.com/

Technika chodzenia wcale nie jest taka łatwa jak to niektórym się wydaje ale po pewnym czasie wchodzi się we właściwy tryb i momentami nawet człowiek nie zwraca uwagi że ma kije w dłoniach ,może wiele osób może wreszcie zmieni podejście do tego sportu i nie będzie kojarzony tylko z "babciami" w parku.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w zwalczaniu zbędnych kilogramów.
olga_te
Postów: 15
Dodano 7 miesięcy temu; 06.11.2014, 13:07:42
Sama planuje zacząć uprawiać nordic walking, wiecie, w od jakich cen zaczynają się najtańsze kije?
Marcin
Dodano 8 miesięcy temu; 27.10.2014, 16:12:57
Bardzo fajny artykuł ,zdecydowanie polecam NW dla wszystkich zmagających sie z nadwagą. Ja wciąż redukuję wagę a efekty dzięki nordic walking są w pełni zadowalające. Zapraszam również na mój blog o walce ze zbędnymi kilogramami po przez nordic walking.
http://grubybiega.blogspot.com/
debeccatis
Dodano 9 miesięcy temu; 29.09.2014, 03:26:40
It time to go to Xian, where they mark their time not only as gucci replica what been spent on Terra 2, but from the origins of Xian back on Earth proper. This is mildly chanel replica confusing at first though / For our primary viewing session, we listened to this disc in its dior replica original language of Japanese. Listening to the Japanese track we had a good pro-logic experience with the music making good use of the rear channels. Sound effects and dialogue are all forward based and had some nice moments of directionality gucci replica throughout it with no noticeable dropouts or distortions.
Użytkownik_6050
Postów: 80
Dodano 9 miesięcy temu; 22.09.2014, 08:03:30
coach factory online
coach outlet
louis vuitton cyber monday 2014
coach outlet stores online
ugg for man
coach handbags
cyber monday deals
coach cyber monday
coach outlet stores
red bottom heels
ralph lauren
coach outlet online shopping
michael kors outlet stores
christian louboutin official website
lv outlet
ugg outlet
canada goose cyber monday 2014
michael kors purses
polo ralph lauren outlet
ralph lauren polo shirts
ugg boots sale
cheap jerseys from china
cyber monday sales
red bottom shoes for women
mont blanc
cheap uggs
coach purses
ugg cyber monday
cyber monday 2014
louis vuitton bags
cyber monday deals
christian louboutin shoes outlet
michael kors outlet
canada goose cyber monday
michael kors purses
ugg boots clearance
michael kors outlet locations
louis vuitton outlet
michael kors bags
red bottom heels
cyber monday
ugg for women
lv bags
nfl jerseys china
louis vuitton 2014
louis vuitton purses
mont blanc outlet
mont blanc outlet online
red bottom sneakers
uggs for kids
michael kors outlet stores
coach factory online
cyber monday
michael kors cyber monday
ugg cyber monday
lv belt
coach outlet store online clearance
michael kors outlet online
coach outlet stores online
coach outlet online
mont blanc pens
ugg boots sale
ugg for man
louis vuitton handbags
authentic louis vuitton handbags
ralph lauren outlet
polo shirt
michael kors outlet
coach factory outlet
michael kors handbags
christian louboutin discount
louis vuitton
cheap nfl jerseys
cheap michael kors bags
custom jerseys
montblanc pen
coach factory stores
coach outlet stores online shopping
coach factory outlet online
louis vuitton cyber monday
mont blanc pen
lv outlet
coach outlet store online
ralph lauren kids
ugg sale
christian louboutin shoes
ralph lauren kids
michael kors outlet online
ugg australia
louis vuitton
michael kors outlet
michael kors handbags
coach outlet online
coach clearance
christian louboutin sale
lv bags
michael kors outlet stores
louis vuitton
Lululemon Athletica
christian louboutin flats
mini118 mini118 mini118
Cykoria
Dodano 10 miesięcy temu; 26.08.2014, 00:43:43
Jest to również dyscyplina bardzo „towarzyska”, bardzo chętnie uprawiana przez kobiety, mogące poplotkować w trakcie zajęć.

A nie można by napisać "porozmawiać w trakcie zajęć"? Niby szczegół, a jednak. Plotkowanie nie jest słowem neutralnym, oznacza ono mniej lub bardziej złośliwe rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości. A dlaczego te czynność przypisuje się właśnie kobietom, skoro już dawno odkryto, zmierzono i stwierdzono, że obie płcie plotkują tak samo często? Więcej refleksji życzę:)
bjlfz
Dodano 11 miesięcy temu; 12.08.2014, 07:04:25
ルイヴィトンの革製品は品質の優良な伝統を踏襲して、創設してから、ずっと力の臻を謹んで守るのが完璧で、技術のすぐれて良い原則と信念、そして絶えず革新して、個性をあがめ尊んで、設計から生産しますまで(に)、ルイヴィトン激安更には、すべての措置の皆厳しい要求を小売りします。ルイヴィトンが皮を選んできわめて厳格だと推測して、選択して使用する各式の皮は皆最上の作だと推測して、全く新しいイタリアの設計の理念のアイデアが十分で、内包が豊富で、完璧に革製品を現代の生活に溶け込みます。

製品開発の相違は現在に市場は大衆の溶ける開発の理念から、主なはサイドオープン、ルイヴィトン激安油絵、ラインストーン、刺繍などの技術性をおして理念を開発して、財布その人に舌を鳴らしたり言い立てたり賛嘆させた手作業と技術、ルイヴィトン)一貫してあっさりしている享受する名誉を成し遂げて、業界の製品の風格の多様化の全く新しい局面を切り開きました.

Szybki komentarz

Autor
 
Adres e-mail
 
Treść wypowiedzi
 
Przepisz kod  

Włącz BBCode
 
Włącz emotikony
 
 
posty użytkowników niezarejestrowanych mogą pojawić się z opóźnieniem

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f