Nadwaga i otyłość - czym to grozi?

Często dodatkowe fałdki tłuszczu traktujemy głównie jako problem kosmetyczny nie zdając sobie sprawy jak bardzo mogą one być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dowiedzmy się zatem skąd biorą się dodatkowe kilogramy i jakie są konsekwencje magazynowania zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej.

Czy kilogramów już za dużo?


To czy masa ciała mieści się w wartościach prawidłowych czy też nie możemy określić na podstawie współczynnika BMI, który oblicza się jako stosunek masy ciała (kg) do wzrostu (m) podniesionego do kwadratu. Współczynnik ten jest zatem wyrażony w kilogramach na metr². Na podstawie badań epidemiologicznych przyjęto kilka przedziałów BMI. Jeżeli BMI jest mniejsze niż 18,5 to znaczy, że mamy do czynienia z niedowagą, wartości od 18,5 do 25 oznaczają prawidłową masę ciała,  od 25 do 30 nadwagę a powyżej 30 otyłość. Ostatnią grupę podzielono na trzy podgrupy i tak BMI mieszczące się w granicach od 30 do 35 to otyłość I stopnia, 35 – 40 otyłość II stopnia a powyżej 40 otyłość III stopnia.
Najczęściej wskaźnik masy ciała dodatnio koreluje z ilością tkanki tłuszczowej, wyjątek stanowią sportowcy, kobiety w ciąży a także osoby cierpiące na obrzęki. W ich przypadku aby ocenić masę ciała należy dodatkowo przeprowadzić badanie zawartości tkanki tłuszczowej.

Skąd się biorą dodatkowe kilogramy?


Nadmierna masa ciała najczęściej, bo aż w 90% jest spowodowana dodatnim bilansem energetycznym, czyli spożywaniem zbyt dużej ilości pożywienia. Do pozostałych przyczyn otyłości należą zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, psychologiczne oraz zaburzenia metaboliczne na przykład niedoczynność tarczycy. Głównej przyczyny nadwagi i otyłości należy jednak upatrywać w tym, że się po prostu przejadamy, nie ruszamy się, pojadamy pomiędzy posiłkami a w napojach słodzonych nie dostrzegamy znaczącego źródła kalorii.

Problem jest poważny!


W dzisiejszych czasach nadwaga i otyłość stały się problemem globalnym, co znajduje potwierdzenie w statystykach prowadzonych w wielu krajach. Niektóre badania sugerują, że w Polsce nawet 70 % osób ma masę ciała przekraczającą wartości prawidłowe!!! Dodatkowo, badania epidemiologiczne mówią, że liczba ludzi z nadmierna masą ciała rośnie. Można powiedzieć zatem, że w XXI wieku mamy epidemię otyłości.

Konsekwencje poważniejsze niż myślisz:


Przejadanie się najczęściej prowadzi do nadwagi, a ta z kolei jest szybką drogą do otyłości, która ma bardzo poważne i często nieodwracalne konsekwencje zdrowotne. Szczególnie niebezpieczne jest odkładanie się złogów tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, czyli tak zwana otyłość brzuszna, jednak drugi typ otyłości – udowo-pośladkowa także stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i oczywiście dla dobrego samopoczucia. Do najczęściej występujących chorobowych powikłań otyłości zaliczamy cukrzycę typu drugiego. Tkanki osób otyłych mają mniejszą liczbę receptorów dla insuliny, co za tym idzie są oporne na insulinę. Prowadzi  to do zaburzenia metabolizmu glukozy.
Serce osób otyłych zmuszone jest do pompowania krwi do większej masy ciała co prowadzi do nadciśnienia tętniczego oraz do zaburzeń wielkości i czynności serca.
Spowodowane zbyt dużą masą ciała zaburzenia gospodarki lipidowej powodują odkładanie się złogów cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu współwystępujący z obwodem pasa >88 u kobiet lub 102 u mężczyzn może powodować miażdżycę, która z kolei bardzo często prowadzi do zawału mięśnia sercowego.
Ponadto u osób otyłych dwukrotnie częściej niż u osób szczupłych występują choroby stawów. Nadmierna masa ciała wywiera nacisk na kości i stawy powodując znaczny wzrost częstotliwości występowania tego typu chorób.
Osoby otyłe bardzo często mają podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi w związku z czym częściej zapadają na poważną i trudno uleczalną chorobę jaką jest dna moczanowa.
U ludzi z BMI>30 pojawiają się zaburzenia hormonalne dotyczące głównie hormonów płciowych oraz glikokortykosteroidów. Zmiany te mogą nasilać ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych.
Zwiększone wydzielanie cholesterolu z żółcią nierzadko prowadzi do zachorowań na kamicę pęcherzyka żółciowego, gdyż wysokie wysycenie żółci cholesterolem sprzyja tworzeniu się kamieni żółciowych.
U osób otyłych dochodzi ponadto do zaburzeń ze strony układu oddechowego, upośledzenia mechaniki oddychania i czynności płuc, zespołu bezdechu sennego oraz do zaburzeń potencji czy spadku libido.

Jak widać konsekwencje otyłości są niezwykle poważne i często trudno uleczalne. Należy więc zrobić wszystko aby nie doprowadzić do jej wystąpienia.

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f