Znane diety

Dieta Cambridge


Zasada diety:
Program polega na tym, że przez kilka tygodni je się tylko posiłki przygotowane z gotowych preparatów. Są to zupy, batony lub koktajle. Energetyczność diety wynosi około 400 – 500 kcal. 

Wady diety:
Nie pokrywa zapotrzebowania na składniki odżywcze, witaminy ani składniki mineralne. Dzienny limit energii w tej diecie (400 -500 kcal) powoduje obniżenie podstawowej przemiany materii, w związku z czym prawdopodobieństwo efektu jojo to niemal 100%. Tak drastyczne ograniczenie kalorii skutkujące wspomnianym obniżeniem podstawowej przemiany materii spowoduje, że kolejne, bardziej racjonalnie dobrane diety mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Przy stosowaniu tej diety mogą pojawić się zaparcia. Ponad to nie można uprawiać żadnej aktywności fizycznej, ze względu na zbyt małą energetyczność diety (samo to sugeruje, że ta dieta nie może być bezpieczna dla zdrowia). Absolutnie nie można stosować jej podczas przyjmowania jakichkolwiek leków, gdyż tak mała ilość pożywienia zaburza ich wchłanianie i stwarza zagrożenie zaburzenia pracy narządów.

Zalety diety:
Powoduje bardzo szybki spadek wagi, jednak z uwagi na fakt, iż bardzo często występuje po niej efekt jojo nie można uznać tego za pełnowartościową zaletę.

Dieta South beach


Zasada diety:
Dieta polega na wyeliminowani węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Podzielona ona jest na trzy fazy. Najbardziej restrykcyjna jest faza I, w której wyeliminować należy w zasadzie wszystkie węglowodany. Nie można jeść pieczywa, ryżu, makaronu, ziemniaków, kukurydzy a nawet marchewki i owoców! W kolejnych etapach restrykcje są już mniejsze, jednak węglowodany trzeba ograniczać na rzecz białka i tłuszczu. 

Wady diety: W zasadzie całkowicie należy wyeliminować węglowodany. Nie jest to zalecenie dobre dla osób chcących trwale pozbyć się nadmiaru tłuszczu gdyż badaniami potwierdzono, że węglowodany uczestniczą w spalaniu tkanki tłuszczowej. Dlatego ich spożywanie przy odchudzaniu jest takie ważne. Ponadto w jadłospisie jest zbyt duża ilość białka co może obciążać nerki i wątrobę. Dodatkowo dieta ta wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, gdyż produkty polecane w tej diecie są drogie.
Po zakończeniu tej diety i powrocie do dawnego stylu odżywiania kilogramy wracają. Nie jest to dieta dobra na polski klimat.

Zalety diety:
Dania polecane w tej diecie są smaczne. Ze względu na to, że posiłki są wysokobiałkowe nie odczuwa się głodu. Dzienna racja pokarmowa pokrywa zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, dzięki dużej zawartości warzyw i nabiału. Można być aktywnym fizycznie podczas stosowania diety South beach.


Dieta dla grupy krwi


Zasada diety:
Dieta polega na doborze produktów na podstawie grupy krwi danej osoby.

Wady diety:
Ludzie różnią się między sobą w znacznym stopniu. Nie można więc zakładać, że ten sam dobór produktów spowoduje utratę masy ciała u wszystkich osób. Na przykład w diecie dla grupy krwi 0 zaleca się spożycie bardzo dużych ilości mięsa. Idąc tym tropem można by się spodziewać, że wśród osób z tą grupą krwi nie ma wegetarianów, co jest przecież oczywistą nieprawdą.
Pamiętajmy, że dieta to spraw bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników specyficznych dla jednostki.

Zalety diety:
Diety dla grup krwi skomponowane są z produktów zdrowych, więc raczej nie zaszkodzą. Jednak trudno oczekiwać fenomenalnych rezultatów.


Dieta Kopenhaska


Zasada diety:
Jest to bardzo restrykcyjna, bardzo niskokaloryczna dieta. Posiłki należy jeść trzy razy dziennie o ustalonych porach. Diety nie można ani skracać ani wydłużać.  W ciągu dnia trzeba wypijać około dwóch litrów wody.

Wady diety:
Jest zdecydowanie zbyt uboga energetycznie. Nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin. Należy wyjątkowo skrupulatnie przestrzegać składu i godzin posiłków. Dieta wymaga bardzo wielu wyrzeczeń gdyż jej jadłospis jest niezwykle ubogi. Największą wadą tej diety jest to, że efekt jojo występuje w zasadzie natychmiast po zakończeniu diety i powrocie do „normalnego” jedzenia.

Zalety diety:
Posiłki są proste w przygotowaniu. Dieta pozwala szybko schudnąć, jednak bardzo często występujący efekt jojo nie pozawala na uznanie tego za pełnowartościową zaletę.


Dieta kapuściana


Zasada diety:
Dieta polega na spożywaniu w ramach każdego posiłku specjalnie przygotowanej zupy, której głównym składnikiem jest włoska kapusta. Zupę można spożywać zawsze wtedy kiedy pojawia się uczucie głodu. Dietę należy stosować najwyżej tydzień gdyż jest niezwykle uboga w białko i wszystkie niezbędne składniki mineralne.

Wady diety:

Jest ona bardzo uboga energetycznie, co powoduje znaczne obniżenie się podstawowej przemiany materii. W związku z tym bardzo prawdopodobne jest to, że zgubione kilogramy wrócą zaraz po zakończeniu diety. Ponadto jest to dieta wyjątkowo monotonna, zupa kapuściana szybko się nudzi w związku z czym rośnie apetyt na inne pokarmy, szczególnie po zakończeniu diety. Dieta może powodować spadek formy fizycznej i oporności. Nie zaleca się żadnych form aktywności fizycznej.

Zalety diety:

Jest prosta w przygotowaniu. Ponadto prawdopodobnie nie odczuwa się głodu, gdyż spożywanie zupy jest możliwe zawsze kiedy tylko pojawia się na to ochota. Dieta ta pozwala schudnąć bardzo szybko, jednak nie jest skuteczna na dłuższą metę, gdyż traci się głównie wodę a dodatkowo obniża się podstawowa przemiana materii.

Zapytaj dietetyka

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f