Dieta dla kobiet karmiących piersią

Obowiązujące obecnie zalecenia WHO sugerują, że należy naturalnie karmić dziecko nawet do trzeciego roku życia, natomiast rok to absolutne minimum.

Zalety naturalnego karmienia


Naturalne karmienie poza tym, że zapewnia dowóz wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka, umożliwia także nawiązanie niepowtarzalnej więzi uczuciowej między mamą a bobasem.
Naukowo dowiedziono także, że długie karmienie w sposób naturalny ma ogromne znaczenie dla zdrowia nie tylko w okresie dzieciństwa, ale także w życiu dorosłym.
Zatem jeśli nie ma przeciwwskazań zaleca się jak najdłuższe karmienie piersią.

Wbrew pozorom to nie w czasie ciąży, ale podczas karmienia piersią najbardziej zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne młodej mamy. W tym okresie powinno się dostarczać dziennie około 500 kcal ponad zapotrzebowanie podstawowe. Mimo to karmienie piersią to najlepsza metoda utraty zbędnych kilogramów, które zostały jako pamiątka po ciąży.

Karmiąc dziecko należy bardzo uważać co się je (nawet jeśli nie reaguje ono alergicznie), gdyż wszystkie substancje zawarte w pożywieniu mamy trafiają do dziecka. Na przykład skład tłuszczu w mleku kobiecym zależy od tego co ona zjadła. Oznacza to, że bardzo istotna proporcja tłuszczów nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych jest determinowana składem pożywienia matki. Podobnie jest z zawartością witamin.

Przestrzeganie zasad zdrowego żywienia jest konieczne zarówno ze względu na dobro i zdrowie dziecka jak i na utrzymanie odpowiedniego poziomu laktacji czyli wytwarzania mleka. Nieprawidłowo zbilansowana dieta jest niebezpieczna dla dziecka i dla matki, gdyż w jej organizmie mogą powstać głębokie  niedobory witamin i składników odżywczych.

Aby zapewnić pełnię zdrowia zarówno bobasowi jak i młodej mamie zalecane jest przestrzeganie przedstawionych poniżej zasad diety:


 • Należy jeść regularnie 4 – 5 posiłków w ciągu dnia
 • Konieczne jest zwiększenie zawartości produktów mlecznych w diecie, aby zapewnić pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na wapń (1 200 mg/dobę – odpowiada 5 szklankom mleka).
 • Pieczywo białe należy zastąpić pełnoziarnistym bogatym w węglowodany złożone i składniki mineralne
 • Jako dodatki do dań powinno się wybierać produkty stanowiące źródło węglowodanów złożonych, czyli grube kasze, makarony razowe, ziemniaki, dziki ryż. Węglowodany złożone powinny być głównym źródłem energii w diecie.
 • Poleca się także zwiększenie podaży w diecie ryb, szczególnie morskich. Są one źródłem pełnowartościowego białka, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których spożycie warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka.
 • W każdym posiłku powinny znajdować się warzywa lub owoce, które są doskonałym źródłem witamin i błonnika pokarmowego. Zwiększone ich spożycie jest bardzo ważne dla młodej mamy.
 • Powinno się zwiększyć spożycie surowych olejów roślinnych. Należy je dodawać do sałatek i sosów, gdyż są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E.
 • Zlecane jest także zwiększenie spożycia żelaza w związku z czym dwa razy w ciągu dnia należy jeść produkty będące źródłem tego pierwiastka. Do produktów takich należą chude mięso (szczególnie czerwone), ryby a także nasiona roślin strączkowych. Przyswajalność żelaza zwiększa witamina C, dlatego w tych posiłkach należy jeść także produkty bogate w tę witaminę - dobrym sposobem jest dodanie do mięsa surowej natki pietruszki.
 • Ograniczyć należy słodycze, które są bardzo wysokokaloryczne w związku z czym utrudniają powrót do wagi sprzed ciąży, a ponadto zawierają tłuszcze nasycone, które są bardzo niekorzystne dla dziecka.
 • Z diety wykluczyć należy całkowicie alkohol i kawę ponieważ substancje w nich zawarte przenikają do mleka i mogą mieć zgubny wpływ na rozwój dziecka. Pamiętajmy, że noworodek nie ma jeszcze wykształconych enzymów biorących udział w metabolizmie alkoholu, w związku z czym nawet niewielka jego ilość może doprowadzić do zatrucia młodziutkiego organizmu.
 • Zrezygnować należy także z napojów gazowanych, które są bardzo kaloryczne i pozbawione wartości odżywczej. To tak zwane puste kalorie, których spożycie także może utrudnić powrót do masy ciała sprzed ciąży.
 • Nie powinno się pić mocnej herbaty, gdyż substancje w niej zawarte przenikają do mleka matki pogarszając jego smak, co może skutkować tym, że dziecko nie będzie chciało go pić.
 • Z diety należy wykluczyć także produkty takie, które powodują niekorzystne objawy u dziecka. Mogą to być czosnek, cebula lub czekolada, ale i wiele innych.
 • W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek odczynów alergicznych u dziecka należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Zapytaj dietetyka

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f