Silna wola w odchudzaniu

Moja waga to 85 kg. Chciałabym ważyć 66 kg, ale brakuje mi silnej woli... Zaczynam dietę, a później wracam do poprzednich przyzwyczajeń.... Co zrobić by przekonać swój mózg do zmiany.... nie potrafię sobie poradzić.

    Marzena Rojek dietetyk
       

Odpowiedź dietetyka

mgr Marzeny Rojek

absolwentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Najlepsza jest metoda małych kroków. Ważne aby stosować się do kilku podstawowych zasad prawidłowego, zdrowego jadłospisu:

  • słodycze nie powinny pojawiać się zbyt czesto w codziennym jadłospisie. Powodów jest wiele m. in. często są one bogate w tłuszcze (także szkodliwe typu trans), powodują wahania cukru we krwii, a także utrudniają regulację apetytu. Jednak poniewaz lubi Pani słodki smak nie musi Pani zupełnie eliminować takich produktów z menu. Jest kilka sposobów, aby poradzić sobie z tym tematem. Po pierwsze prosze pamiętać, że słodycze powinniśmy jesć po posiłku (w fomie deseru). Jesteśmy wtedy już syci, co powoduje, że jemy mniej słodkiego, a i ograniczamy wahania glukozy we krwi. Nigdy łakocie nie powinny stanowić osobnego posiłku (np. ciastko z kawą!) Warto także wybrać sobie jeden dzień w tygodniu kiedy pozwala sobie Pani na mały grzeszek. Proszę pamiętać, że dobrą alternatywą dla słodyczy są owoce, desery mleczne, kisiele, galaretki.
  • gdy chcemy schudnąc stosujemy dietę ubogoenergetyczną (aby określić jej kaloryczność należy od całkowitego dziennego zapotrzebowania na energię odjąć około 500 -800 kcal) 
  • spożywamy przynajmniej 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach co 3-4 godzinny
  • do każdego posiłku dodajemy warzywo lub owoc 
  • wykluczamy z diety fastfoody,napoje gazowane 
  • zamieniamy białe pieczywo na pełnoziarniste, biały ryż na brązowy, zwykły makaron na makaron razowy 
  • stosujemy regularną aktywnośc fizyczną (minimum 3-4 h w tygodniu)

Proszę pamiętać, że nie od razu Kraków zbudowano. W związku z tym wprowadzenie nawet kilku z w/w zasad wpłynie pozytywnie na Pani zdrowie i wagę. Co istotne - nie należy zbyt rygorystycznie podchodzić do żywienia. Każdemu od czasu do czasu zdarzajż się grzeszki dietetyczne. Ważne, aby występowały one rzadko i nie powodowały rezygnacji z prawidłowego sposobu żywienia na codzień.
Aby wysłać wiadomość musisz się zalogować
Powrót na stronę główną

http://www.odchudzanie.com/click/?code=23a85fcc3e359612c115cce6187ae3e9
http://www.odchudzanie.com/click/?code=c518b53f7d9e779c1afb713d4be49ef1
http://www.odchudzanie.com/click/?code=7d3c242b99706c588c2a36a73214f41f